Araştırmacı İlham Gadjmuradov: “Nuh tufanının Van Gölü çevresinde olma ihtimali var”

Araştırmacı İlham Gadjmuradov: “Nuh tufanının Van Gölü çevresinde olma ihtimali var”

Araştırmacı ve yazar İlham Gadjmuradov, Nuh tufanı ile ilgili verilerden yola çıkarak tufanın Van Gölü çevresinde olma ihtimali olduğunu belirtti.

A+A-

Araştırmacı ve yazar İlham Gadjmuradov, Nuh tufanı ile ilgili verilerden yola çıkarak tufanın Van Gölü çevresinde olma ihtimali olduğunu belirtti.

"Nuh tufanının Van Gölü çevresinde olma ihtimali var"

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde 'Tarih, Arkeoloji, Jeoloji ve Turizm Çalıştayı'nda konuşma yapan araştırmacı-yazar İlham Gadjmuradov ise, bölgede uzun yıllardan beri çalışma yaptığını söyledi. Nuh tufanı ile ilgili verilerden yola çıkarak tufanın Van Gölü çevresinde olma ihtimali olduğunu dile getiren Gadjmuradov, "Kutsal kitaplarda, Babil tarihlerinde Nuh tufanı birbirine çok benzer şekillerde anlatılıyor. Bu belgeler aslında Nuh tufanının bölgesel bir tufan olduğunu ortaya koyuyor. Dünyanın benzer coğrafyalarında benzer efsaneler çok çabuk yayılırdı. Bölgesel olarak geçen Nuh tufanında Hristiyan ve İslam dinlerinin yayılması ile dünyayı fethetti. Bununla ilgili motiflerin asıl coğrafyasını belirtmek gerekir. Somut verilere ulaşmada en eski kaynak Gılgamış Destanı'dır. Bazı araştırmacılar söz konusu olayın ana vatanı olarak Mezopotamya'yı göstermişlerdir. Ancak Mezopotamya gibi alanlarda su seviyesinin yükselmesi çok da mümkün değildir. Yaşanan felaketin burada tamamen farklı bir coğrafyada gerçekleştiği söylenebilir. Ayrıca eski kaynaklarda olayın kapalı ve volkanik bir bölgede geçtiği de ifade edilmektedir. Tufanın yaşandığı yeri işaret eden tek veri Nuh'un selden sonra Ağrı Dağları diye adlandırılan yere oturtulmasıdır. Tevrat'ın tercümesinde yapılan bir yanlışlıkla Türkiye'nin doğusundaki Ağrı Dağı ile özdeşleştirilmektedir. Ancak bölgedeki dillerde bu bölge farklı adlandırılmaktadır. Şüphesiz anlatılanlara göre Nuh'un gemisinin merkezinde Van Gölü olduğu, Urartu bölgesinde bir yere oturmuştur. İslam geleneğinde Nuh Dağı, Van Gölü'nün güneyindeki Cudi Dağı olarak kabul edilir. Bu da Nuh tufanının ana vatanının Van Gölü çevresi fikrini desteklemektedir" şeklinde konuştu.

Düzenlenen çalıştay, diğer katılımcıların sunumlarının ardından sona erdi. Adilcevaz Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman, Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Serkan Erdoğan, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Dr. Öğretim Üyesi Çetin Yeşilova, araştırma görevlisi Sinan Kılıç, araştırmacı-yazar İlham Gadjmuradov, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.