Nadira'nın arkadaşlarına fuhuş sorusu

Nadira'nın arkadaşlarına fuhuş sorusu

AK Parti İstanbul milletvekili Şirin Ünal'ın Ankara'daki evinde, vekilin tabancasıyla canına kıydığı açıklanan Özbek vatandaşı 23 yaşındaki Nadira Kadirova, neden intihar etti? Ölümündeki sır perdesi aralanacak mı?

A+A-

NADİRA'YA NE OLDU?

ARAŞTIRMA / SON BÖLÜM

ŞİRİN ÜNAL KİMDİR? OLAYLA İLGİLİ TAVRI NE OLDU?

Ünal, asker kökenli bir siyasetçi.

Hava Harp Okulu'ndaki eğitiminin ardından jet pilotu, filo komutanı, NATO Karargâh Subayı, 5. Ana Jet Üs Harekât Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Subay Şube Müdürü olarak görev yaptı.

2000'de tuğgeneralliğe, 2004'te tümgeneralliğe terfi etti. Plan Harekât Daire Başkanlığı, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Başkanlığı, 1. Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve Genelkurmay Kontrol Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1569477188007-3333-001.jpgÜnal 24, 25 ve 26. dönemde AK Parti'den İstanbul milletvekili seçildi. Milletvekilliği süresince Milli Savunma Komisyonu Başkanvekilliği, Plan ve Bütçe Komisyonu ile NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği yaptı.

Ankara'daki siyaset ortamında "güçlü ve etkili bir isim" olarak tanınan Ünal, şu ana kadar olayla ilgili bir yorum yapmadı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, TBMM'nin açılış töreninde Şirin Ünal'dan konuyla ilgili görüş talep etti. Ünal bu aşamada konuyla ilgili görüş vermeyeceğini belirtti.

Ünal ayrıca BBC Türkçe'nin daha ileri bir tarihte röportaj yapma talebini de kabul etmedi.

Soruşturma kapsamında Ünal'ın ifadesine başvurulup başvurulmadığı bilinmiyor.

109059405-disleriaciklamasi.png

ÖZBEKİSTAN, ÖLÜMLE İLGİLİ HANGİ ADIMLARI ATTI?

BBC Türkçe'nin görüştüğü ve ismini açıklamak istemeyen Özbek bir diplomat, Özbekistan'ın Ankara'daki Büyükelçiliği'nin soruşturmanın yürümesiyle ilgili Türk makamlarıyla yakın işbirliği içinde olduğunu ve soruşturmanın sağlıklı yürüdüğünü belirtti.

Yetkili, "Soruşturmayı yürüten savcıyla görüşmeler yapıldı. Savcı, kanunen her şeyi kontrolü altına almış, çok titiz ve temiz çalışıyor. Sayın savcı, 'Bunu sonuna kadar takip edeceğim' dedi. Her şeyi inceliyorlar. Otopsisi, telefon konuşmaları, SMS'leri vs… Medyaya çıkan insanların ifadelerini de alıyorlar. Soruşturma devam ediyor. Her şey uluslararası ve Türkiye'nin kanunlarına uygun. Her şey Türkiye Cumhuriyeti adaletinin kontrolü altında" dedi.

Özbek diplomat, Nadira'nın cenazesinin hızlı bir şekilde ülkesine gönderildiği bilgisini teyit etti ancak burada usule aykırı herhangi bir şey olmadığını belirtti.

Bu arada BBC Özbekçe Servisi'nin aktardığına göre, Özbek Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı ve bakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Türkiye'deki Özbekistan Büyükelçiliği'nin Nadira Kadirova'nın trajik ölümüyle ilgili soruşturma sürecini kontrol ettiğini" belirtti.

Açıklamada, Türkiye'de yaşayan ve olayla ilgili kaygılanan Özbek vatandaşlarının bilgi için Özbekistan konsolosluğunu arayabileceği belirtildi ve büyükelçilik ile konsolosluğun numaraları paylaşıldı.

BBC İzleme Servisi'nin Özbekçe bölümünün aktardığına göre ise Nadira Kadirova'nın ölümü, Özbekistan'da medya tarafından günlerdir kapsamlı bir şekilde haberleştiriliyor.

Haberlerin tümü ise Türk basınındaki haberlere dayandırılarak yapılıyor.

Haberlerde intihar olayının nedenlerini sorgulayan ifadeler yer alıyor.

 

BUNDAN SONRA NE OLABİLİR?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında da "soruşturmaya tüm ayrıntılar ve titizlikle devam edildiği" ifade edildi.

Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürümediğini düşündüğünü söyleyen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı avukat Müjde Tozbey Erden, Nadira'nın iki kadın arkadaşına fuhuşa teşvikle ilgili soru sorulmasının da bunun göstergesi olduğunu söyledi:

"Fuhuşun, Nadira'nın öldürülmesi ve cinsel saldırıya uğraması ile hiçbir ilgisi olamaz, kimseye de bu hakkı vermez. Ayrıca Nadira'nın arkadaşına "abimin yüzüne nasıl bakacağım" deyip ağlaması da cinsel saldırıya, cinsel ilişkilere alışık olmadığının önemli bir kanıtı. Nadira'nın fuhuş yapıp yapmadığını sormak, soruşturma sürecini Nadira açısından kirletmeye yönelik bir uğraştır. Bu, soruşturmanın yönünü değiştirmeye dair bir uğraştır."

179801-534367346.jpgSavcılığın açıklamasında ise bu konuyla ilgili, "Tanıklardan Hilal'in ifadesinde tanık Leyla ile ölen Nadira arasında önceden geçen bir kaç hususu belirtmesi üzerine tanık Leyla'ya bu konu ile ilgili de bilgi sorulduğu" belirtiliyor.

Avukat Tozbey, soruşturmanın davaya dönüşmesi gerektiğini savundu.

Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sera Kadıgil ve Saadet Partisi milletvekili Cihangir İslam, Kadirova'nın ölümünü Meclis gündemine taşıdı.

Olayın her yönüyle eksiksiz şekilde araştırılması ve kamuoyunun gelişmelerden eksiksiz ve sansürsüz şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Kadıgil, bu bağlamda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Saadet Partili İslam da, Kadirova'nın ölümüyle ilgili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler